Lyten przejmuje zakład Northvolt w Polsce
Amerykański start-up Lyten, mający siedzibę w Dolinie Krzemowej, poinformował o przejęciu polskiego zakładu należącego wcześniej do upadłego producenta akumulatorów do pojazdów elektrycznych – firmy Northvolt. Fabryka, uznawana za największy tego typu obiekt w Europie, znajduje się na terenie Polski i już wkrótce wznowi działalność. Jak przekazał Dan Cook, dyrektor generalny i założyciel Lyten, spółka planuje natychmiastowe uruchomienie produkcji, aby realizować dotychczasowe oraz nowe zamówienia klientów. Szczegóły dotyczące kosztów przejęcia nie zostały ujawnione.
Według informacji przekazanych przez firmę, zakład dysponuje obecnie mocą produkcyjną na poziomie 6 GWh rocznie, z możliwością zwiększenia tej zdolności do 10 GWh w przyszłości. Lyten posiada już podpisane kontrakty ważne do 2026 roku. Przypomnijmy, że szwedzka spółka Northvolt ogłosiła upadłość w marcu bieżącego roku, a decyzję o zamknięciu zakładu Northvolt Dwa ESS ogłoszono już w listopadzie 2024 roku. Problemy z rozwojem europejskiej produkcji baterii oraz utrata kluczowych klientów doprowadziły firmę do kryzysu.
GoodMills inwestuje w rozwój przemiału w Kutnie
Równolegle z sektorem energetycznym, dynamiczny rozwój obserwujemy także w przemyśle spożywczym. Spółka GoodMills Polska, należąca do austriackiej grupy GoodMills z siedzibą w Wiedniu, zakończyła rozbudowę i modernizację młyna w Kutnie. Dzięki inwestycji przekraczającej 25 milionów euro, moce produkcyjne zakładu wzrosły dwukrotnie – z 140 000 do 280 000 ton rocznie. To czyni kutnowski młyn drugim co do wielkości w strukturach grupy oraz jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Inwestycja ma znaczące znaczenie nie tylko dla rozwoju firmy, ale również dla całej branży młynarskiej oraz lokalnej gospodarki.
Uroczyste otwarcie nowej części zakładu odbyło się 17 czerwca 2025 roku. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Leonhard Gollegger – prezes GoodMills Group, Piotr Piąstka – dyrektor generalny GoodMills Polska, Kurt Miesenböck – dyrektor finansowy LLI oraz Michael Höllerer – dyrektor generalny Raiffeisen-Holding NÖ-Wien. Obiekt został oficjalnie otwarty w obecności międzynarodowych gości oraz pracowników.
Strategiczny cel: milion ton przemiału rocznie
Rozbudowa zakładu w Kutnie to nie koniec ambitnych planów inwestycyjnych GoodMills. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie budowy piątego zakładu w Polsce, tym razem we wschodniej części kraju. Celem strategicznym firmy jest osiągnięcie łącznej zdolności przemiałowej na poziomie 1 miliona ton rocznie.
Jak zaznaczył Michael Höllerer z Raiffeisen-Holding NÖ-Wien, Polska – jako jedno z najbardziej dynamicznych i stabilnych gospodarczo państw Unii Europejskiej – stanowi idealne środowisko dla tego typu inwestycji. Spółka LLI, do której należy GoodMills Group, traktuje sektor spożywczy jako kluczowy element swojego portfela inwestycyjnego.
Nowoczesność i ekologia
Nowy młyn pszeniczny w Kutnie został wyposażony w zaawansowane rozwiązania technologiczne, które odpowiadają na rosnące wymagania rynku dotyczące jakości, niezawodności dostaw oraz innowacyjności produktów. Inwestycja wyróżnia się również podejściem proekologicznym – zastosowano system odzysku ciepła z kompresorów do ogrzewania laboratorium, a także zbudowano zbiornik na wodę deszczową, wspierający zrównoważoną gospodarkę wodną.
Rozwój również w Austrii
Po serii inwestycji w Niemczech – otwarciu największego młyna grupy w Krefeld w 2021 roku oraz rozbudowie zakładu w Hamburgu w 2024 roku – GoodMills skupia się również na rynku austriackim. Obecnie trwa budowa młyna ekologicznego w Schwechat, w lokalizacji znanej z marki Fini’s Feinstes. Zakończenie tego projektu planowane jest na 2027 rok i ma na celu wzmocnienie pozycji firmy na rynku produktów ekologicznych.