Seaway7 Zdobywa Kontrakt na Instalację Podstacji dla Polskiej Farmy Wiatrowej

Seaway7 Zdobywa Kontrakt na Instalację Podstacji dla Polskiej Farmy Wiatrowej

Seaway7, część grupy Subsea7, uzyskała kontrakt o wartości od 50 do 150 milionów dolarów od PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted na transport i instalację podstacji dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 u wybrzeży Polski.

„Zakres działań Seaway7 obejmuje transport i instalację czterech podstacji. Działania na morzu są zaplanowane na rok 2026, przy wykorzystaniu naszych statków do ciężkich dźwigów oraz transportu ciężkiego”, powiedział przedstawiciel firmy w komunikacie prasowym.

Baltica 2 to wspólne przedsięwzięcie PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted. Farma wiatrowa o mocy około 1,5 gigawata znajdzie się po polskiej stronie Morza Bałtyckiego, około 24,8 mili (40 kilometrów) od brzegu w najbliższym punkcie, podało Seaway7.

„To nasza druga umowa przyznana na wschodzącym polskim rynku i cieszymy się, że możemy brać udział w rozwijaniu energetyki wiatrowej na morzu w tej kluczowej lokalizacji. Dzięki temu projektowi z niecierpliwością oczekujemy również na kontynuację naszych długotrwałych relacji z Ørsted przy naszym szóstym wspólnym projekcie dotyczącym wiatraków morskich”, powiedziała Maria Eidesvik, wiceprezes ds. Europy i Stanów Zjednoczonych w Seaway7.

Wcześniej Subsea7 ogłosiła, że zdobyła kontrakt o wartości od 300 milionów do 0,5 miliarda dolarów od Woodside Energy. Firma została zatrudniona do świadczenia usług instalacji podwodnych dla projektu Trion, znajdującego się około 111,8 mili od wybrzeża Meksyku, na głębokości wody 8530 stóp.

Subsea7 podała, że zarządzanie projektem i prace inżynieryjne rozpoczęły się natychmiast z ich biur w USA i Meksyku. Działania na morzu są planowane między 2026 a 2027 rokiem.