Otwarcie zgłoszeń na Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga w Polsce 2024

Otwarcie zgłoszeń na Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga w Polsce 2024

Założony w 2021 roku i obecnie przechodzący do swojej drugiej edycji, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga w Katowicach, Polska, został nazwany imieniem polskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga, którego współcześni to między innymi Lutosławski, Prokofjew, Bartók i Szostakowicz.

Otwarty dla skrzypków każdej narodowości urodzonych między 1993 a 2005 rokiem (włącznie), konkurs przyzna nagrodę główną w wysokości 10 000 euro, 5000 euro za drugie miejsce oraz 3000 euro dla zdobywcy trzeciego miejsca. Każdy z finalistów otrzyma również dyplom.

„W grudniu 2021 roku podziwialiśmy wspaniałe dzieła młodych artystów z całego świata, którzy odwiedzili Katowice podczas 1. edycji Konkursu,” wspominał dyrektor konkursu Szymon Krzeszowiec na Facebooku. „Krótko po jego sukcesie oczy całego świata zwróciły się na dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, które nadal mają miejsce.

„Wierzymy, że jako ludzie zjednoczeni pięknem i siłą muzyki – uniwersalnym więziem ponad wszystkimi podziałami, jesteśmy w stanie zjednoczyć się i wyrazić nasz sprzeciw wobec rosyjskiej agresji głośnym głosem naszych instrumentów oraz zapewnić duchowe wsparcie jej ofiarom.

„Życie Mieczysława Wajnberga również było naznaczone bólem i cierpieniem, ale nawet w jego najbardziej poruszających dziełach jest nuta nadziei,” dodał. „Niech tragiczny los patrona Konkursu będzie symbolem siły przetrwania, pojednania i troski o lepsze jutro.

„Serdecznie zapraszam młodych skrzypków do udziału w 2. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Mieczysława Wajnberga w Katowicach i spotkania z ponadczasowym pięknem i niezmierzoną głębią jego muzyki, która może dotknąć najwrażliwszych strun duszy każdego człowieka. Do zobaczenia w Katowicach w grudniu!”