Pozdrowienia z Warszawy w setną rocznicę tytułu Honorowej Obywatelki dla Marii Skłodowskiej

Pozdrowienia z Warszawy w setną rocznicę tytułu Honorowej Obywatelki dla Marii Skłodowskiej

W bieżącym tygodniu Warszawa poświęcona jest pamięci Marii Skłodowskiej-Curie. Już w środę, 21 lutego, minie dokładnie sto lat od momentu, kiedy nadała jej tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy. Z tej okazji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało kilka specjalnych wydarzeń, zaczynając od dzisiejszego dnia. Zapraszają oni na ulicę Freta 16!

Maria Skłodowska-Curie, najbardziej znana warszawianka na świecie, odkrywczyni polonu i radu, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, pozostawiła po sobie nie tylko dziedzictwo materialne, lecz także duchowe. Jakie przesłanie mogłaby mieć dla współczesnych warszawiaków i Europejczyków? Z tej okazji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zachęca do wysyłania pozdrowień z miasta noblistki. 21 lutego w muzeum będzie można znaleźć specjalne okolicznościowe pocztówki.

Na tych pocztówkach uwiecznione są miejsca związane z życiem Marii Skłodowskiej-Curie: miejsce, gdzie została ochrzczona, Instytut Radowy w Warszawie, Plac Zamkowy oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła szkołę podstawową i uczęszczała na kursy uniwersyteckie, a później podjęła naukę w pracowniach chemicznych i fizycznych. Jej badania dały początek nowej gałęzi medycyny – radioterapii.

W dniu Nauki Polskiej, 19 lutego, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie organizuje spotkanie z profesorem Tomaszem Pospiesznym, biografem noblistki. Profesor Pospieszny jest autorem książki „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”. Podczas spotkania zostaną przeczytane fragmenty tej znakomitej biografii.

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie kończy się także wystawa czasowa „Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie”. Przed zakończeniem tej wystawy Muzeum zaprasza na wykład „Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie” przygotowany przez historyka sztuki i kustoszkę – Agnieszkę Dąbrowską.